£64.95
4 in stock
This Rear Wheel Bearing Hub is designed to provide reliable performance and support for your Ford Mondeo Turnier, ensuring smooth operation and enhanced safety on the road.
| Weight | 1.80 kg |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 2236121 |
| Placement on Vehicle | Rear |
| Reference OE/OEM Number | 2236121, 1801428, 1826078, 1940365, 2107221, DG9C2C299B2A, DG9C2C299B2B, DG9C2C299B2C, DG9C2C299B2D, DG9C2C299B2F, DG9C-2C299-B2C, DG9C-2C299-B2D, DG9C-2C299-B2B, DG9C-2C299-B2F, DG9C-2C299-B3C, DG9C2C299B2A, DG9C2C299B2B, DG9C2C299B2C, DG9C2C299B2D, DG9C2C299B2F, DG9C2C299B3C |
| Info 2 | with ABS Sensor Ring |
| Brand | PG |
| Wheel Stud Quantity | 1 |
| Outer diameter 2 | 63.8 mm |
| Type | Wheel Bearing |
| Outer diameter 1 | 80 mm |
| Classic Part | No |
| Anti-lock Braking System | No |
| Features | Durable |
| Outer diameter | 136 mm |
| Width 2 | 48.2 mm |
| Country/Region of Manufacture | United Kingdom |
| Universal Fitment | No |
| Finish | Polished |
| Flange Ø | 136 mm |
| Performance Part | No |