£24.95
Out of stock
This high-performance Lambda oxygen sensor is designed to fit a wide range of Ford, Aston Martin, and Volvo models. It ensures optimal engine performance by precisely measuring the oxygen levels in the exhaust system, improving fuel efficiency and reducing emissions.
Specification:
Key Features:
Benefits:
Compatibilities:
| Weight | 0.80 kg |
|---|---|
| Number of Sensors | 1 |
| Gross Weight | 151 g |
| Manufacturer Part Number | DOX-2055, 1536254, 1067580 |
| Thread Size | M18x1.5 |
| for OE number | 1322706 |
| Placement on Vehicle | Front |
| Weight | 118 g |
| Reference OE/OEM Number | 3M519F472BB, 3M519F472BC, 3M519F472CB, 3M519F472DC, 3M519G444BB, 3M519G444BC, 3S7A9G444CA, 4L3A9G444AA, 6G919F472AA, 7318042, 98FB9F472CA, 98FB9G444CB, XL3F9F472AA, XL3F9F472BA, XL3F9F472CA, XL3F9F472DA, XL3Z9F472AA, XL3Z9F472BA, XL3Z9F472C, XL3Z9F472D, 86536530, 8653653, 307577690, 30757769, 307575550, 30757555, 307315630, 30731563, 306843550, 30684355 |
| Brand | PG |
| Function | Lambda Sensor |
| Sensor Type | Oxygen Sensor |
| Classic Part | No |
| Cable Length | 525 mm |
| Features | Easy Installation |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Unit Quantity | 1 |
| Universal Fitment | No |
| Country/Region of Manufacture | United Kingdom |
| Lambda Sensor | Heated, Planar probe, Thread pre-greased, Lambda Sensor |
| Extra Description | Direct fit switching sensor |
| Performance Part | No |