£34.95
1 in stock
The Lambda Oxygen Sensor is specifically designed for Ford Fiesta VII and Focus IV models, ensuring accurate emissions monitoring and fuel mixture regulation. This sensor fits the exhaust system after the catalytic converter, making it essential for maintaining optimal engine performance and reducing harmful emissions. Built to high standards, this part ensures reliability and compatibility with your vehicle.
Specification:
Key Features:
Benefits:
Compatibilities:
| Weight | 0.10 kg |
|---|---|
| Number of Sensors | 1 |
| Housing Colour | Blue |
| Manufacturer Part Number | 2126414 |
| Connector Shape | oval |
| Weight | 0.124 kg |
| Reference OE/OEM Number | EPS: 1.998.511, FACET: 10.8511, FORD: 2118250, 2126414, 2268056, FORD: H1BA-9G444-DB, H1BA-9G444-DC, JX6A-9G444-BC, INTERMOTOR: 64996, KW: 498511 |
| Placement on Vehicle | Front, Post Cat |
| Brand | PG |
| Function | Lambda Sensor |
| Type | Lambda Sensor |
| Sensor Type | Oxygen Sensor |
| Classic Part | No |
| Number of Poles | 4 -pin connector |
| Cable Length | 795 mm |
| Net weight | 0.100 kg |
| Features | Easy Installation |
| Unit Quantity | 1 |
| Universal Fitment | Yes |
| Country/Region of Manufacture | United Kingdom |
| Lambda Sensor | Regulating Probe |
| Performance Part | No |