£76.95
2 in stock
This high-quality lambda oxygen sensor is designed to ensure optimal engine performance and fuel efficiency for various Volvo, Mazda, and Ford models. It monitors the oxygen levels in your exhaust gases, helping to maintain accurate air-fuel ratios and reducing harmful emissions. Manufactured to meet OEM standards, it guarantees durability and reliable performance across a range of compatible vehicles.
Specification:
Key Features:
Benefits:
Compatibilities:
| Weight | 0.13 kg |
|---|---|
| Number of Sensors | 1 |
| Housing Colour | Black |
| Manufacturer Restriction | NTK |
| Manufacturer Part Number | 1706030 |
| Connector Shape | D Shape |
| Placement on Vehicle | Engine Compartment |
| Weight | 0.128 kg |
| Reference OE/OEM Number | CAMBIARE: VE381689, CITROËN/PEUGEOT: 9687160780, FORD: 1706030, FORD: AV6Q-9D375-AA, FUELPARTS: LB2669, LB2671, INTERMOTOR: 65132, INTERMOTOR: 65140, LUCAS CAV: LEB5469, LEB5471, MAZDA: Y650188GX, MEAT & DORIA: 81812, NGK: 92043, NTK (NGK-GROUP): UAA0004MD001, NTK (NGK-GROUP): UAA0004PS002, VOLVO: 31293085, WALKER PRODUCTS: 250-25097, 9687160780, 31293085 |
| Brand | PG |
| Function | Lambda Sensor |
| Type | Lambda Sensor |
| Sensor Type | Oxygen Sensor |
| Classic Part | No |
| Cable Length | 345 mm |
| Features | Easy Installation |
| Number of Poles | 6 -pin connector |
| Net weight | 0.104 kg |
| Unit Quantity | 1 |
| Universal Fitment | No |
| Country/Region of Manufacture | United Kingdom |
| Lambda Sensor | Regulating Probe |
| Performance Part | Yes |