£54.95
Out of stock
Enhance the performance of your Ford vehicles with this high-quality Lambda Oxygen Sensor. Designed for precise monitoring of exhaust gases, this sensor ensures optimal engine efficiency and reduced emissions. Perfectly compatible with a range of Ford models, including Transit, Tourneo, and Focus, this sensor guarantees reliable and long-lasting performance.
Specification:
Key Features:
Benefits:
Compatibilities:
| Weight | 0.10 kg |
|---|---|
| Number of Sensors | 1 |
| Housing Colour | Black |
| Manufacturer Part Number | 2010986 |
| Connector Shape | angular |
| Weight | 0.144 kg |
| Reference OE/OEM Number | FORD: 2010986, F1F1-9Y460-EA, FUELPARTS: LB2704, INTERMOTOR: 65159, LUCAS CAV: LEB5503, TRISCAN: 884516079, 2005482, F1F19Y460EA, GK219Y460AB |
| Placement on Vehicle | Front, Post Cat |
| Brand | PG |
| Function | Lambda Sensor |
| Type | Lambda Sensor |
| Sensor Type | Oxygen Sensor |
| Classic Part | No |
| Number of Poles | 5 -pin connector |
| Cable Length | 220 mm |
| Net weight | 0.12 kg |
| Features | Easy Installation |
| Unit Quantity | 1 |
| Universal Fitment | Yes |
| Country/Region of Manufacture | United Kingdom |
| Lambda Sensor | Diagnostic Probe |
| Performance Part | No |