£46.95
Out of stock
High-performance Hego oxygen exhaust sensor designed for various Ford models including the Mondeo, B-Max, and Fiesta VI with the 1.0 EcoBoost engine. This sensor ensures accurate oxygen level readings to optimize engine performance and reduce emissions.
Specification:
Key Features:
Benefits:
Compatibilities:
| Weight | 0.20 kg |
|---|---|
| Number of Sensors | 1 |
| Housing Colour | Black |
| Manufacturer Part Number | 1771995 |
| Conductor Number | 5 conductor |
| Connector Shape | D Shape |
| Weight | 0.158 kg |
| Reference OE/OEM Number | BOSCH: 0258017290, 0258017446, 0258017532, CSV electronic parts: CSL2452, FAE: 75122, FORD: 1771995, 1871327, FORD: BV6A-9Y460-AA, C1BA-9Y460-AA, FUELPARTS: LB2667, HOFFER: 7481852, INTERMOTOR: 65129, 65146, LUCAS CAV: LEB5467, MEAT & DORIA: 81852, METZGER: 0893517, 0893606, SIDAT: 90452, VEMO: V25-76-0043, BV6A9Y460AA, C1BA9Y460AA |
| Placement on Vehicle | Exhaust Manifold, Front |
| Brand | PG |
| Function | Lambda Sensor |
| Type | Lambda Sensor |
| Sensor Type | Oxygen Sensor |
| Classic Part | No |
| Number of Poles | 6 -pin connector |
| Cable Length | 545 mm |
| Net weight | 0.134 kg |
| Features | Easy Installation |
| Unit Quantity | 1 |
| Universal Fitment | No |
| Country/Region of Manufacture | United Kingdom |
| Lambda Sensor | Regulating Probe |
| Performance Part | No |