£42.95
2 in stock
High-quality exhaust gas temperature sensor designed to fit a wide range of Ford and Volvo models. This sensor ensures optimal engine performance by accurately monitoring exhaust gas temperature and preventing overheating. Built to OEM standards for reliability and durability.
Specification:
Key Features:
Benefits:
Compatibilities:
| Weight | 0.10 kg |
|---|---|
| Classic Car Part | No |
| Shape | Straight |
| Fitment Type | Direct Replacement |
| Number of pins | 2 -pin connector |
| Manufacturer Part Number | 1406177, 30777344, 6G91-12B591-DA, 6G9112B591DA, 1775944 |
| Overall Length | 535 mm |
| Reference OE/OEM Number | 6G9112B591DA, 1406177, DV6112B591CA, 1775944, 1406177, 30777344, 6G91-12B591-DA, 6G9112B591DA |
| Brand | PG |
| Type | EXHAUST GAS TEMPERATURE SENSOR |
| Unit Type | Unit |
| OE Part Number | 1406177, 30777344, 6G91-12B591-DA, 6G9112B591DA |
| Cable Length | 410 mm |
| Universal Fitment | No |
| Unit Quantity | 1 |
| Country/Region of Manufacture | United Kingdom |
| Performance Part | Yes |