£58.95
Out of stock
This EGR valve is a high-quality replacement part designed to fit a variety of Volkswagen, Audi, Skoda, and Seat models. Engineered to meet or exceed OEM specifications, it ensures optimal engine performance and emissions control. This valve is essential for reducing nitrogen oxide emissions, helping your vehicle comply with environmental regulations. Easy to install, it is a direct fit for the listed models, ensuring reliable operation and a longer lifespan.
Specifications:
Key Features:
Benefits:
Compatibility:
| Weight | 1.20 kg |
|---|---|
| Other Part Number | 03G131501, 03G131501P, 03G 131 501 P, 03L 131 501 |
| Number of Ports : | 5 Pins |
| Custom Bundle | No |
| Voltage: | 16V |
| Manufacturer Part Number | 03L131501K, 03L131501P, 03L131501K, 03L131501E |
| Operate Type : | Electric |
| Superseded Part Number | 03G131501, 03G131501P, 03G 131 501 P, 03L 131 501 |
| Reference OE/OEM Number | 03L131501C, 03L131501D, 03L131501E, 03L131501G, 03G131501P, 03G131501G, 03L131501K, 03L131501G, 03G131501, 03L131501D, 03L151501E |
| Modified Item | No |
| Placement on Vehicle | Front |
| Brand | PG |
| Gasket Included | Yes |
| Type | EGR Valve |
| Unit Type | Unit |
| Interchange Part Number | 03L131501C ,03L131501P |
| Classic Part | No |
| Surface Finish | White |
| Features | Easy to Replace |
| Unit Quantity | 1 |
| Country/Region of Manufacture | United Kingdom |
| Universal Fitment | No |
| Reference OEM Number | 03L131501C, 03L131501P |
| Performance Part | Yes |