£22.95
1 in stock
7 Rib Multi V Drive Belt Gates 7PK2255 For Kia Sorento 06-11 Land Rover 88-93
The 7 Rib Multi V Drive Belt is a robust, high-performance solution for transmitting power to essential engine components such as alternators, power steering pumps, and air conditioning systems. Precision-engineered to provide a perfect fit and optimal performance, it ensures smooth operation and long-lasting reliability.
Specifications
O.E Part Numbers:
Other Part Numbers:
Cross references
| ACDelco | AB21416 |
| ASHIKA | 112-7PK2255 |
| BLUE PRINT | AD07R2257 |
| CONTINENTAL CTAM | 7PK2255 |
| DAYCO | 7PK2250 |
| FLENNOR | 7PK2255 |
| HUTCHINSON | 2257 K 7 |
| JAPANPARTS | DV-7PK2255 |
| JAPKO | 7PK2255 |
| KAVO PARTS | DMV-4024 |
| MEYLE | 050 007 2250 |
| OPTIBELT | 7 PK 2255 |
| QUINTON HAZELL | QBR72250 |
| ROULUNDS RUBBER | 7K2255 |
| SNR | CA7PK2250 |
| TRISCAN | 8640 702255 |
| VEYANCE | 7PK2250 |
Compatible with the following OEM references
| KIA | 252124A400, 252124A401 |
| LAND ROVER | ERR4623 |
Other references
| 78465 |
| 7PK2254 |
| 8653-10467 |
Passenger/LCV Vehicles
| Vehicle | Body | Fuel | From | To | Drive | Valves | BHP | KW |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| KIA SORENTO I (JC) 2.5 CRDi | SUV | Diesel | 09/2006 | 12/2011 | AWD | 16 | 163 | 120 |
| Construction Year from: 09/2006; Driven units: Alternator; Vehicle Equipment: for vehicles with air conditioning; not for country specific design: Middle East | ||||||||
| KIA SORENTO I (JC) 2.5 CRDi | SUV | Diesel | 09/2006 | 12/2011 | AWD | 16 | 170 | 125 |
| Construction Year from: 09/2006; Driven units: Alternator; Vehicle Equipment: for vehicles with air conditioning; not for country specific design: Middle East | ||||||||
| KIA SORENTO I (JC) 2.5 CRDi | SUV | Diesel | 09/2006 | 12/2011 | RWD | 16 | 178 | 131 |
| Driven units: Alternator; Vehicle Equipment: for vehicles with air conditioning; not for country specific design: Middle East | ||||||||
| KIA SORENTO I (JC) 2.5 CRDi 4WD | SUV | Diesel | 04/2006 | 03/2011 | AWD | 16 | 140 | 103 |
| Construction Year from: 04/2006; Driven units: Alternator; Vehicle Equipment: for vehicles with air conditioning; not for country specific design: Middle East | ||||||||
| KIA SORENTO I VAN (JC) 2.5 CRDi 4WD | SUV Van | Diesel | 04/2006 | 10/2006 | AWD | 16 | 140 | 103 |
| Construction Year from: 04/2006; Driven units: Alternator; Vehicle Equipment: for vehicles with air conditioning; not for country specific design: Middle East | ||||||||
| LAND ROVER DISCOVERY I (LJ) 4.0 4×4 | Closed Off-Road Vehicle | Petrol | 09/1993 | 10/1998 | AWD | 16 | 182 | 134 |
| Driven units: Alternator; Vehicle Equipment: for vehicles with air conditioning; Engine no. up to: 36D50529,38D32139; for OE No.: ERR4623 | ||||||||
| LAND ROVER DISCOVERY I (LJ) 4.0 4×4 | Closed Off-Road Vehicle | Petrol | 09/1993 | 10/1998 | AWD | 16 | 185 | 136 |
| Driven units: Alternator; Vehicle Equipment: for vehicles with air conditioning; Engine no. up to: 36D50529,38D32139; for OE No.: ERR4623 | ||||||||
| LAND ROVER RANGE ROVER 3.9 4×4 | Closed Off-Road Vehicle | Petrol | 11/1988 | 12/1992 | AWD | 16 | 182 | 134 |
| Driven units: Air conditioning compressor; Pulleys: with V-ribbed belt pulley | ||||||||
| LAND ROVER RANGE ROVER 3.9 Cat 4×4 | Closed Off-Road Vehicle | Petrol | 11/1988 | 04/1994 | AWD | 16 | 173 | 127 |
| Construction Year to: 04/1994; Driven units: Air conditioning compressor; Pulleys: with V-ribbed belt pulley | ||||||||
| LAND ROVER RANGE ROVER 3.9 Vogue SEI 4×4 | Closed Off-Road Vehicle | Petrol | 11/1988 | 07/1994 | AWD | 16 | 182 | 134 |
| Construction Year from: 11/1988; Driven units: Air conditioning compressor; Pulleys: with V-ribbed belt pulley | ||||||||
| LAND ROVER RANGE ROVER 4.3 Vogue LSE 4×4 | Closed Off-Road Vehicle | Petrol | 09/1992 | 07/1994 | AWD | 16 | 203 | 149 |
| Driven units: Air conditioning compressor; Vehicle Identification Number (VIN) from: MA647645 | ||||||||
| Weight | 0.27 kg |
|---|---|
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Manufacturer Part Number | 7PK2255 |
| Tensile Cord Material | Polyester |
| MPN | 7PK2255 |
| Reference OE/OEM Number | 7PK2255 |
| Colour | Black |
| Brand | Gates |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Type | V-Ribbed Belt |
| Number of Ribs | 7 |
| Length | 2255 mm |
| Unit Quantity | 1 |
| Width | 24 mm |
| Extra Description | Micro-V® |