£17.95
2 in stock
High-quality ventilator belt designed for1.5 Ti-VCT Dragon engines from 2018 onward. Engineered for durability and reliability, this belt ensures efficient operation of the alternator and related components, maintaining optimal vehicle performance.
Specification:
Key Features:
Benefits:
| Weight | 0.20 kg |
|---|---|
| Belt Material | EPDM (ethylene propylene diene Monomer (M-class) rubber) |
| Manufacturer Part Number | 6PK1203, 2080928 |
| Tensile Cord Material | Polyester |
| Reference OE/OEM Number | AUTEX: 6PK1205, BANDO: 6PK1205, BLUE PRINT: AD06R1206, BOSCH: 1987945900, 1987947577, 1987948435, BREDA LORETT: CA0027, CADILLAC: 12578001, CITROËN: 5750.FJ, 5750.M0, 5750.RZ, 5750.VH, CITROËN: 5750.Y2, 5750.ZG, 5750FJ, 5750M0, 5750RZ, 5750Y2, CITROËN: 5750ZG, 96245422, 9624542280, 96245431, 9624543180, CONTINENTAL CTAM: 6PK1205, DAYCO: 6PK1199E, 6PK1205, DOLZ: 05KD6PK1200, FEBI BILSTEIN: 177984, FIAT: 9658643680, FLENNOR: 6PK1203, FORD: 1381643, 6G9Q6C301BA, GAC: 10070072040000, HEPU: 29-6PK1205, HUTCHINSON: 1205K6, IPD: 29-6PK1205, JAPANPARTS: TV-118, KAVO PARTS: DMV-5538, KIA: 25212-04534, LANCIA: 9658643680, LAND ROVER: 6G9N-8620-BB, BJ328620BA, LAND ROVER: EJ32-8620-CA, LR003570, LR028881, LR060071, LUCAS ELECTRICAL: 6PK1205L, MAGNETI MARELLI: 340611001200, MERCEDES-BENZ: 0129974592, A0129974592, MEYLE: 0500061205, MITSUBISHI: 1340A086, 1340A132, MD318874, MD323573, NISSAN: 11720-EL00A, OPTIBELT: 6PK1205, PEUGEOT: 5750.FH, 5750.M0, PEUGEOT: 5750.RZ, 5750.VH, 5750.W5, 5750.ZG, 5750FH, 5750M0, PEUGEOT: 5750RZ, 5750VH, 5750W5, 5750ZG, 96410697, 96552792, PEUGEOT: 9655279280, QUINTON HAZELL: QBR61205, ROULUNDS RUBBER: 6K1205, RUVILLE: 6PK1205, SASIC: 1770049, SASIC: 6PK1205, Schaeffler INA: 537006710, 537127410, FB6PK1203, SKF: VKMV6PK1201, VKMV6PK1205, VKMV6PK1206, SNR: 6PK1205, SNR: CA6PK1205, SWAG: 33104408, TRISCAN: 8640601203, TRP: 1522956, VOLVO: 274602, 30751288, 30757007, 31251046, 6G9N-8620-BB, 2080928, GN1G-6C301-AA |
| Colour | Black |
| Brand | PG |
| Function | V-Ribbed Belt |
| Type | V-Belt |
| Number of Ribs | 6 |
| Length | 1,202 mm |
| Classic Part | No |
| Unit Quantity | 1 |
| Universal Fitment | Yes |
| Country/Region of Manufacture | United Kingdom |
| Width | 21 mm |
| Performance Part | No |