£48.95
3 in stock
This exhaust temperature sensor is designed for Ford vehicles equipped with 1.8 to 3.2 TDCi engines, including the C-Max, Focus, Galaxy, Mondeo, S-Max, and more. It ensures accurate monitoring of exhaust temperatures, helping to improve engine performance and emissions control.
Specification:
Key Features:
Benefits:
Compatibilities:
| Weight | 0.07 kg |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 1543768 |
| Connector Shape | Oval |
| for OE number | 6S71-12B591-BA |
| Weight | 0.068 kg |
| Reference OE/OEM Number | FORD: 9V41-12B591-AA, FUELPARTS: EXT034, INTERMOTOR: 27033, LUCAS CAV: LGS6118, MEAT & DORIA: 11912, MOTAQUIP: LVET144, NGK: 96581, FD105J-CWE, VEMO: V25-72-1173, VXPRO: EX5098, WALKER PRODUCTS: 273-20452, XEVO: XLS1813, 6M5112B591DA, 8V4112B591AA, 1480867, 6S7112B591BA, 1543768, 9V4112B591AA, 1381181 |
| Brand | PG |
| Function | Sensor, exhaust gas temperature |
| Type | Temperature Sensor |
| Classic Part | No |
| Number of Poles | 2 -pin connector |
| Cable Length | 590 mm |
| Net weight | 0.044 kg |
| Unit Quantity | 1 |
| Universal Fitment | No |
| Length 2 | 38 mm |
| Extra Description | Fuel Parts |
| Performance Part | No |