£19.95
2 in stock
This rear axle coil spring is specifically designed for Seat Cordoba models to ensure optimal suspension performance. It offers a perfect fit and reliable performance, enhancing the comfort and stability of your vehicle. Manufactured to OEM specifications, this coil spring restores the original ride quality, handling, and safety of your Seat Cordoba.
Specification:
Key Features:
Benefits:
Compatibilities:
| Weight | 3.00 kg |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | 9495233RMP, 6K0511115M |
| Placement on Vehicle | Rear Axle |
| Weight | 1.24 kg |
| Number of Coils | 9.3 |
| Reference OE/OEM Number | SEAT: 6K0511115M951, 6K0511115M952, 6K0511115M950, SEAT: 6K0511115J951, 6K0511115M953, 6N0511115, SWAG: 30104742, 6K0511115M952, 6K0511115M953, 6K0511115L953, 6K0511115L954, 6K0511115L956, 6K0511115M |
| Colour | Black |
| Brand | PG |
| Function | Suspension Spring |
| Type | Coil Spring |
| Number of Twists | 9 |
| Length | 335 mm |
| Classic Part | No |
| Outer diameter | 96 mm |
| Features | Easy to Replace |
| Unit Quantity | 1 |
| Country/Region of Manufacture | United Kingdom |
| Universal Fitment | No |
| Wire Diameter | 9.5 mm |
| Performance Part | No |